Obsah
- 1 Hľadajte v porovnávačoch cien
- 2 Najznámejší výrobcocia čistiacích strojov
- 3 Kärcher
- 4 Numatic
- 5 Lavor
- 6 Sprintus
- 7 Nilfisk
- 8 Viper
- 9 Bohman
- 10 Cleancraft
- 11 Fimap
- 12 Sprievodca výberom
- 13 Možnosti použitia
- 14 Ich výhody
- 15 Ako pracujú
- 16 Ako vybrať čistiaci stroj na podlahu
- 17 1 , Aký typ stroja potrebujem ?
- 18 2 , Akú veľkosť čistenej plochy je potrebné vyčistiť ?
- 19 3 , Aké priestory potrebujete čistiť ?
- 20 4 , Aká je dostupnosť náhradných dielov a autorizovaného servisu ?
- 21 5 , Aký má mať pohon čistiaci podlahový stroj ?
- 22 6 , Je dôležitá aj hlučnosť ?
- 23 7 , Akú chémiu používať ?
- 24 8 , Aký druh alebo typ podlahy sa bude čistiť ?
- 25 9 , Aká bude nutná doba upratovania /periodické alebo nárazové upratovanie ?
Ćistiace stroje na podlahu sú ideálne pre čistenie obchodov , kancelárií, výrobných hál či iných priestorov. Podlahové čistiace stroje sú umývacie stroje vyvinuté na čistenie a údržbu rôznych typov podláh či už je to linoleum, mramor, dlažba, liata betónová podlaha, drevo alebo iný druh podlahy.
Obsah stránky
Hľadajte na Heuréke.sk
Najznámejší výrobcocia čistiacích strojov
Kärcher
Numatic
Lavor
Sprintus
Nilfisk
Viper
Fasa
Bohman
Fimap
Cleancraft
Sprievodca výberom
Ako vybrať čistiaci stroj na podlahu
Ak hľadáte čistiaci stroj doporučujeme vám prečítať tento článok v ktorom sa dozviete všetko potrebné pri výbere čistiaceho stroja. Prvej polovici článku sa dozviete , kde a ako hľadať tieto stroje a v druhej časti vám poradíme podľa čoho si vybrať čistiaci stroj na podlahu.

Hľadajte v porovnávačoch cien
Ak už máte predstavu , aký stroj si vyberiete , tak kliknite na doleuvedené odkazy. Vďaka nim si pozriete všetky čistiace stroje na podlahu resp umývacie automaty , ktoré sú na známych porovnávačoch cien a to Heuréka.sk a Najnákup.sk
Problém je však v tom , že je možné hľadať len podľa ceny alebo podľa značky. Takže ak chcete napr. stroj so sediacou obsluhou musíte , si ho hľadať len vizuálne podľa obrázka alebo v popise produktu.
Samozrejme ak si nebudete dať rady pri výbere , tak sa určite obráťte na spoľahlivých výrobcov či predajcov. Stačí len kliknúť na odkaz , potom kliknuť na tlačitko do obchodu a vybrať si predajcu , ktorému položíte otázku ohľadom kúpy.
V prvej časti sme pre vás pripravili odkazy na Heuréku.sk či Najnákup.sk
Naše rady ako si vybrať čistiaci stroj nájdete v druhej polovici článku.
Pozrite si všetky podlahové umývacie stroje na Heuréke.sk
Pozrite si všetky umývacie automaty na Najnákup.sk
Najznámejší výrobcocia čistiacích strojov
Kärcher
Nemecká firma Kärcher patrí medzi najväčších svetových výrobcov čistiacej techniky. Značka Kärcher je garantom kvality, spoľahlivosti, pokroku a výkonnosti. V Kärcheri máte veľký výber čistiacich prístrojov.
V ponuke čistiacich strojov na podlahy si možete vybrať buď umývacie automaty , jednokotúčové stroje , leštiace stroje alebo stroje na čistenie schodov. Umývacie automaty podlahové automaty čistia s vysokým prítlakom, odstraňujú povrchové vrstvy a leštia nerovné a hladké podlahy alebo šampónujú koberce
Numatic
Numatic International ltd. je najväčším britskýmproducentom čistiacich zariadení a príslušenstva najvyššej kvality. Takých, ako sú komerčné a priemyselné vysávače, tepovače – extraktory, podlahové automaty, jednokotúčové umývacie a leštiace stroje, upratovacie, servisné a hotelové vozíky.
Firma Numatic je držiteľom európskeho certifikátu kvality ISO 9001 a taktiež certifikátuochrany životného prostredia ISO 14001. Značka Numatic je dobre známa a cenená mnohými klientmi na celom svete. Cieľom spoločnosti Numatic je aj naďalej prinášať zákazníkom vysoký štandard kvality za rozumnú cenu.
Lavor
Spoločnosť Lavorwash bola založená v roku 1975, začínajúc pri malej remeselnej výrobe, no postupom času vyrástla do stabilnej, štruktúrovanej medzinárodnej spoločnosti, ktorá ponúka veľký počet produktov. Dnes je Lavorwash vo vedúcej pozícii na poli výroby vysoko technologicky vyspelých čistiacich systémov, vhodných pre čistenie malých i veľkých povrchov, ktoré možno použiť v interiéri aj v exteriéri. Investície a dlhodobé snahy sú zamerané na konsolidáciu a inováciu pre zaručenie dlho trvajúceho úspechu.
Na medzinárodnom trhu ponúka celú škálu vysokotlakových čistiacich strojov, vysávačov na sucho aj na mokro, podlahových zametacích strojov a podlahových umývacích strojov. Tieto stroje boli navrhnuté ako pre využitie v stredných až veľkých profesionálnych objektoch, tak i pre použitie v domácnostiach.
Sprintus
Sprintus je nemecká spoločnosť, ktorá vyrába inovatívne a kvalitné čistiace stroje za rozumné a dostupné ceny. Snaží sa vyvíjať svoje produkty najnovšími technológiami tak, aby si zachovali optimálny výkon.
Rovnako tiež tak, aby ich používanie, ovládanie a transport boli veľmi jednoduché a praktické vďaka perfektnej ergonómii. Pri výbere komponentov je v SPRINTUSe dôraz kladený predovšetkým na kvalitu a trvanlivosť. nenáročným používaním strojov Sprintus .
Nilfisk
Spoločnosť bola založená na vízii vyrábania a predávania výrobkov najvyššej kvality na celom svete a už viac ako sto rokov sa spoločnosť Nilfisk s inovatívnym produktmi a riešeniami prispôsobuje meniacim sa potrebám trhov a zákazníkov.
Táto spoločnosť vyrába zariadenia na starostlivosť o podlahy, vysávače a vysokotlakové čistiace zariadenia a rozsiahly sortiment domácich vysávačov a vysokotlakových čistiacich zariadení pre spotrebiteľov na celom svete. Skupina Nilfisk Group má ústredie v Dánsku a máme predajné spoločnosti vo viac ako 40 krajinách.
Viper
VIPER ponúka dostupnú profesionálnu čistiace techniku. Viac než 80% súčiastok si vyrába vo vlastných výrobných závodoch.
VIPER Europe distribuuje svoje produkty prostredníctvom dílerov Dodávky realizuje z centrálneho skladu, ktorý o sa nachádza v Antverpách.
Bohman
Cleancraft
Fimap
Sprievodca výberom
Podlahové umývacie automaty nachádzajú uplatnenie prakticky vo všetkých oblastiach. V obchodných alebo výrobných priestoroch existujú aj zdravotné, bezpečnostné a hygienické pravidlá, ktoré vyžadujú aby podlahy neboli len čisté, ale aby boli „správne“ čisté. Z tohto dôvodu je väčšinou zametanie / vysávanie a umývanie podlahy pomocou bežného mopu, a vedra nedostatočné, ako aj časovo veľmi náročné.
Možnosti použitia
obchodné centrá
priemysel
odbavovacie terminály
skladové aj logistické areály
administratívne budovy
školy a športové zariadenia
nemocnice atď.
Vzhľadom k masívnemu ústupu od celoplošných kobercov sa významne zvyšuje dopyt po malých podlahových automatoch aj pre využitie v domácnosti.
Ich výhody
Ich hlavnou výhodou je to, že v jednom pracovnom kroku je vykonávané umývanie, zametanie a zároveň aj odsávanie. To znamená, že podlaha je ihneď pochôdzna, keďže automat vyumýva podlahu do sucha v jednom pracovnom kroku. Nesporným plus je rovnako aj umytie veľkej plochy v krátkom čase. Neminiete preto veľa peňazí za ďalšiu pracovnú silu a dokážte tak ušetriť náklady na upratovanie
Medzi hlavné výhody týchto strojov na čistenie je ich praktickosť . Predstavte si , že by ste mali ručne vyčistiť veľkú plochu. S týmto strojom to bude oveľa jednoduchšie. Takýto stroj nielen poumýva podlahu , ale aj súčasne vysuší.
Ako pracujú
Každý umývací podlahový stroj (okrem leštiacich jednokotúčových) pracuje na princípe dávkovania roztoku (voda + chemický prípravok) na diskovú alebo valcovú kefu, ktorá sa otáča. Krúživým alebo otáčajúcim pohybom kefy sa podlaha umýva, pričom sacia lišta umiestnená za kefou alebo za celým strojom odsáva rozmyté, uvoľnené nečistoty.
Všetky čistiace stroje na podlahy majú takmer identický charakter čistenia podláh. Avšak odlišujú sa v niektorých vlastnostiach, ako napríklad teoretickou (praktickou) plochou čistenia umývacieho automatu, šírkou sacej (odsávacej) lišty, počtom, typom a šírkou kief, kapacitou nádob a batérií či spôsobom oblsuhy – podlahový čistiaci stroj s kráčajúcou obsluhou alebo s posedom.
Ako vybrať čistiaci stroj na podlahu
Pri výbere správneho čistiaceho stroja si položiť nasledujúce otázky
1 , Aký typ stroja potrebujem ?
2 , Akú veľkosť čistenej plochy je potrebné vyčistiť ?
3 , Aké priestory potrebujete čistiť ?
4 , Aká je dostupnosť náhradných dielov a autorizovaného servisu ?
5 , Aký má mať pohon čistiaci podlahový stroj ?
6 , Je dôležitá aj hlučnosť ?
7 , Akú chémiu budem používať ?
8 , Aký druh alebo typ podlahy sa bude čistiť ?
9 , Aká bude nutná doba upratovania /periodické alebo nárazové upratovanie ?
1 , Aký typ stroja potrebujem ?
Poznáme dve hlavné typy strojov a to s chodiacou obsluhou tzn, že pri tomto type stroja musí človek stáť a so sediacou obluhou tzn, že musí na ňom sedieť. Potom existujú ešte leštiace alebo drhnúce stroje.
Možno sa Vám to zdá zvláštne, nakoľko väčšina podlahových umývacích strojov je navrhnutá tak, aby ich bolo možné jednoducho ovládať pomocou jedného tlačidla. No väčšie stroje s kráčajúcou alebo sediacou obsluhou vyžadujú opatrnú manipuláciu, pretože sa používajú aj v priestoroch, kde sa pohybujú ľudia (ako napríklad v obchodných domoch a pod.).
Čistiaci stroj s chodiacou alebo sedacou obsluhou
Ďalšie dôležité rozhodovanie – ručne vedený stroj alebo stroj so sediacou obsluhou?
Odpoveď nie je zďaleka tak jednoduchá, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Rovnica menší priestor – menšie stroj, väčší priestor – väčší stroj nemusí platiť za všetkých okolností, navyše výrobcovia strojov v snahe ponúknuť čo najlepšie parametre v oboch kategóriách túto rovnicu ďalej rozširujú.
2 , Akú veľkosť čistenej plochy je potrebné vyčistiť ?
Najprv si musíme , ale vysvetliť pojem veľkosť čistenej plochy a jej členenie. Toto je druhá otázka, ktorá je dôležitá pri výbere správnej veľkosti zariadenia. Každý výrobca podlahových umývacích strojov uvádza plošný výkon zariadenia.
Plošný výkon je buď:
teoretický (vypočítaný pri rýchlosti a pracovnej šírke daného zariadenia). Teoretický plošný výkon je vždy o niečo málo vyšší ako praktický.
praktický (udáva reálnu veľkosť vyčistenej plochy).
Väčšinou sa plošný výkon udáva v m2/hod.
Okrem veľkosti čistenej plochy je tiež dobre vedieť jej členitosť. V každom priestore sa nachádzajú rôzne prekážky a je dôležité, aby sa vybrané zariadenie dostalo do každej uličky, ktorú máte v pláne čistiť. Od tohto faktora sa odvíja pracovná šírka stroja.
Na malý a prehľadný priestor typu športovej haly bude najvhodnejší kompaktný ručne vedený káblový stroj, čo je zároveň voľba príjemná aj ekonomicky.
Naopak v rovnako veľkom priestore zastavanom rôznorodými prekážkami sa bez batérií nezaobídete. U veľkých plôch táto voľba odpadá, víťazí jednoznačne stroj na batérie. Pri veľkých plochách sú vhodné kôli viacerým faktorom stroje so sedacou obsluhou.
3 , Aké priestory potrebujete čistiť ?
Či ide o veľké otvorené priestory alebo o stiesnené priestory s prekážkami. Výrobcovia podlahových umývacích strojov prichádzajú na trhu so stále sa rozširujúcou škálou rôznych modelov s rôznymi pracovnými šírkami (nezabudnite, že pri väčšine podlahových umývacích strojov je šírka sacej lišty väčšia ako šírka stroja).
Jednotlivé umývacie stroje sa od seba, okrem iného, odlišujú aj ich manévrovacou schopnosťou. Umývacie stroje sa tiež od seba odlišujú schopnosťou chodu vzad, čo oceníte hlavne v prípade ak sa ocitnete v stiesnených priestoroch, kde nie je možné stroj otočiť.
4 , Aká je dostupnosť náhradných dielov a autorizovaného servisu ?
Nie je veľmi ťažké kúpiť si už použitý podlahový umývací stroj z druhej ruky, čo môže byť aj dobrou voľbou z hľadiska nákladov na jeho obstaranie. Ale predtým, než si kúpite umývací stroj z druhej ruky, skontrolujte, či je stále možné zabezpečiť náhradné diely a spotrebný materiál ako sú kefy alebo stieracie gumy.
Rovnako je dôležité si zistiť, či na daný typ stroja sú ešte vykonávané servisné služby autorizovaným servisom. roblematika výberu vhodného stroja je veľmi široká a je potrebné zvážiť všetky podstatné faktory, aby ste boli s výberom naplno spokojný.
5 , Aký má mať pohon čistiaci podlahový stroj ?
Podlahové umývacie stroje s elektrickým napájaním sú vo všeobecnosti lacnejšie ako pri nákupe tak aj pri následnej údržbe. Umývacie stroje s napájaním z batérií však dokážu umyť podlahovú plochu rýchlejšie, nakoľko nie sú limitované dosahom napájacieho kábla.
Na malý a prehľadný priestor typu športovej haly bude najvhodnejší kompaktný ručne vedený káblový stroj, čo je zároveň voľba príjemná aj ekonomicky.
Naopak v rovnako veľkom priestore zastavanom rôznorodými prekážkami sa bez batérií nezaobídete. U veľkých plôch táto voľba odpadá, víťazí jednoznačne stroj na batérie. Pri veľkých plochách sú vhodné kôli viacerým faktorom stroje so sedacou obsluhou.
Podlahové čistiace stroje môžu byť poháňané na:
Elektrický pohon: Sieťové napätie (230 V)
Výhody elektrického pohonu:
prakticky nepretržitá doba čistenia
nižšia cena než u baterkového prevedenia
Nevýhody elektrického pohonu:
obmedzenie kvôli nutnosti pripojenia k elektrickej zásuvke
pri vysokej členitosti plochy – neustále pozorovanie elektrického kábla
Batériový pohon:
12 V – menšie čistiace podlahové stroje
24 V – stredné čistiace podlahové stroje – vyššia životnosť motora
36 V – vyššia trieda podlahových čistiacich strojov – vysoká životnosť motorov
Výhody batériového pohonu:
pohodlné čistenie i pri vysokej členitosti plochy – odpadá neustále pozorovanie elektrického kábla
vyššia cena oproti zariadeniam s elektrickým pohonom
Pohon väčších podlahových čistiacich strojov (prevažne so sediacou obsluhou) môže byť naftový, benzínový alebo plynový.
6 , Je dôležitá aj hlučnosť ?
Ak budete Váš stroj používať napríklad v hlučnej továrni, nie je až tak podstatné, koľko hluku umývací stroj vyprodukuje, no ak budete stroj používať napríklad v obchodnom centre počas otváracích hodín, potrebujete stroj, ktorý nebude počas prevádzky produkovať hluk.
7 , Akú chémiu používať ?
Mať profesionálny čistiaci stroj nestačí, na dosiahnutie toho najlepšieho možného čistiaceho efektu je potrebné mať aj kvalitné čistiace prostriedky. Kvalitné a správne zvolené čistiace prostriedky vám umožnia dosiahnuť prvotriedny čistiaci výsledok s nemalou úsporou času, a nákladov.
Vhodná voľba chémie nám umožní rýchlejšie a kvalitnejšie pracovať s podlahovým čistiacim strojom. Pred výberom a použitím je nutné urobiť skúšku chémie na podlahe, aby nedošlo k poškodeniu.
Na mastnoty je vhodná chémia s vyšším pH. Na uvoľnenie zvyškov cementu alebo iných vápenatých usadenín použijeme chémiu s nižším pH.
8 , Aký druh alebo typ podlahy sa bude čistiť ?
Pre výber podlahového čistiaceho stroja je nutné spresniť, či dáme prednosť zariadeniu s diskovou alebo valcovou kefou. Kefy podlahových automatov môžu byť buď diskové alebo valcové.
Diskové kefy: Všeobecne je známe, že diskové kefy výborne umývajú ale horšie drhnú. Diskové kefy sú vhodné na rovné plochy.
Valcové kefy: Lepšie drhnú a sú vhodné pre nerovné plochy ako napríklad dlažba, nakoľko štetiny valcovej kefy sa lepšie dostanú do špár, rôznych medzier a umýva kvalitnejšie vlnité plochy a protišmykovú dlažbu.
Pre veľmi členité a zastavané plochy, kde je treba pohyb so strojom vpred i vzad, odporúčame podlahový stroj s valcovou kefou a sacou lištou umiestnenou pred i za kefou.
Čistiace a leštiace pady: Pady sú vyrobené z polyesterových vlákien a k dispozícií sú v rôznej hrúbke a tvrdosti. Na trhu sú jemné na leštenie alebo hrubé pady na drhnutie. Pady môžete priamo nasadiť na klasické diskové kefy alebo existujú pre podlahové stoje držiaky, či nosiče padov.
Všetky druhy padov sú vhodné pre hladké, rovné i pórovité podlahy. Pady svetlejších farieb sú vhodné na leštenie, umývanie alebo drhnutie. Najmenej agresívny na podlahu je biely pad. Pady tmavých farieb sú vhodné na veľmi silné znečistenie a je nutné im venovať zvýšenú pozornosť aby nedošlo k poškodeniu podlahy.
Pred výberom tvrdosti kefy alebo padu je vhodné urobiť skúšku na podlahe a zistiť, či je kefa alebo pad vhodný a nepoškodí podlahu.
9 , Aká bude nutná doba upratovania /periodické alebo nárazové upratovanie ?
Toto síce priamo nesúvysí s výberom stroja , ale nemali by ste zabudnúť ani na túto otázku.